
Jak vést poradu? 7 + 1 tip na její přínosné řízení
Pravidelné porady jsou nezbytnou součástí bezproblémového chodu každé firmy. Jak vést poradu tak, aby byli všichni spokojení a přinášela kladné výsledky?
Víte, jaký je rozdíl mezi zálohovaným a archivovaným dokumentem? Jakým zákonům podléhá archivace dokumentů? A proč si dát na správu dokumentů ve firmě velký pozor? Dozvíte se v článku.
Každá společnost po dobu své existence shromažďuje hromady dokumentů – faktury, účetní doklady, smlouvy, korespondence a další. Uložení dokumentů může být papírové nebo elektronické. Je ale třeba rozlišovat běžné uložení a archivaci dokumentů, která je podmíněna zákonem.
Když ve firmě ukládáte dokumenty, jde o dočasné řešení, které má být schopné poskytnout snadné dohledávání, kopírování, úpravy a další práci s dokumenty. Jde o zájem společnosti a nezáleží na tom, jestli jsou “papíry” poskládané v šanonech nebo jestli firma využívá nástroj pro elektronickou správu dokumentů.
Archivace dokumentů je naopak trvalá a vyžaduje ji zákon. To znamená, že archivovaná data jsou pevná a neměnná. Podmínkou archivace je uchovávat dokumenty v čitelném stavu po určitou, pevně stanovenou dobu. Jaké dokumenty a jak dlouho je archivovat stanovuje zákon. Podle typu listiny může jít o 5, ale také až o 30 let.
Doba archivace dokumentů se řídí několika různými zákony. Mezi nejčastěji archivované dokumenty patří účetní doklady a dokumenty z oblasti personalistiky. Lhůty archivace dokumentů se počítají vždy od prvního dne následujícího roku (případně od prvního dne po konci účetního období, kterého se dokumenty týkají). Teprve po zákonné době archivace mohou být dokumenty skartovány.
Podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku mají povinnost uchovávat dokumenty a dovolit z nich vybírat archiválie:
Plátci DPH mají ze zákona povinnost uchovávat všechny daňové doklady rozhodné pro stanovení daně nejméně po dobu 10 let od konce zdaňovacího období.
Dokumenty týkající se zaměstnanců se musí podle zákona také archivovat:
V ČR musí mít každá společnost plnou kontrolu nad smazanými a archivovanými e-maily díky evropskému nařízení GDPR po dobu až 10 let.
Firmy mají zároveň povinnost uchovávat elektronické záznamy podnikových dat včetně e-mailů. Pokud by došlo k právnímu sporu, všechny tyto záznamy musí být dohledatelné – běžná zálohování jsou nedostačující, protože výmluvy typu “ten dokument někam zmizel nebo ho nemůžu najít” nemají případně šanci.
Pokud není podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku, jeho povinnost archivace dokumentů končí skartací. Jestliže je ale podnikatel v obchodním rejstříku zapsaný, před skartací má povinnost jednat se státním archivem kvůli výběru archiválií z podnikatelských dokumentů, které jsou určené k uložení.
I když zákon soukromě-právním subjektům nenařizuje povinnost vést spisovou službu, je v zájmu každé firmy efektivní správa dokumentů a jejich oběh. Díky tomu jsou ve firmě stanovena jasná práva a povinnosti pracovníků, kteří s dokumenty pracují. Následně je pak výrazně jednodušší mít přehled nad archivací a skartací dokumentů.