Co je digitalizace účetnictví?

digitalizace-ucetnictvi

Už vám ve firmě přerůstají účetní doklady přes hlavu? Účetní a administrativa jedou na plné obrátky, ale stejně nestíhají? Zjistěte, co je to digitalizace účetnictví, co jde všechno digitalizovat a jaké to má hlavní přínosy pro firemní procesy.

Vysvětlení pojmu digitalizace v účetnictví

Když to velmi zjednodušíme, tak je digitalizace účetnictví znamená vytváření, přenos, správu a archivaci účetních dokladů v elektronické podobě. Digitalizace zahrnuje využití softwarových řešení, díky kterým jde běžné procesy automatizovat a vyhnout se tak manuálním činnostem. 

Které procesy lze v rámci digitalizace účetnictví automatizovat

Účetnictví je oborem, který se vyznačuje poměrně nízkou úrovní digitálních inovací. Spousta firem disponuje velkým fakturačním oddělením, kde administrativní pracovníci vkládají do systému ručně tisíce faktur a dalších účetních dokladů. Přitom stačí využít šikovnou aplikaci nebo řešení, které výrazně sníží náklady při zpracování dokumentů a zároveň se postará o minimalizaci chybovosti. Člověk je jenom člověk a často se překlikne…

Tady je pouze několik příkladů procesů, které je možné v účetnictví digitalizovat:

  • Automatické zpracování faktur –⁠ Díky digitalizaci je možné v účetnictví vytěžovat data z přijatých faktur automaticky, což snižuje náklady na pracovní sílu.

  • Závazky a pohledávky – Místo toho, aby papírové faktury ležely na stole a čekaly na schválení, mohou být v rámci digitalizace elektronicky schvalovány.

  • Zadávání veřejných zakázek – Zadávání veřejných zakázek zahrnuje spoustu papírování, od podání žádostí o cenovou nabídku, přes nákupní objednávky, smlouvy až po potvrzení o převzetí zásilky. Všechny tyto dokumenty lze digitalizovat, což šetří čas i náklady.

  • Dokumentace k auditu – Digitální proces auditu je mnohem bezpečnější a přesnější. Účetní se mohou spolehnout na digitální soubory a auditní záznamy, které dokumentují a prokazují shodu s předpisy.

  • Správa výdajů – Ruční kontrola a schvalování výdajů je časově náročné a neefektivní. Nástroj pro správu výdajů tento proces automatizuje a zlepšuje zkušenost všech zúčastněných stran.

  • Účetní závěrky – Získávání dat potřebných pro měsíční/čtvrtletní závěrku je mnohem rychlejší a přesnější, pokud se spoléháte na digitální účetní nástroje.

  • Smlouvy a dohody – Kromě interních procesů mohou účetní firmy digitalizovat také správu smluv s klienty. Je to pohodlnější pro všechny zúčastněné.

Výhody digitalizace účetnictví

Výše už jste objevili některé výhody digitalizace účetnictví. Těch je ale mnohem víc. Objevte ty nejzásadnější. 

1. Úspora času a zvýšení produktivity díky digitalizaci v účetnictví

Digitalizace účetnictví odstraňuje drtivou část manuální práce. Například nejlepší systém automatizace zpracování dokladů dokáže zvládnout až 90 % účetních, fakturačních postupů bez účasti člověka. 

Účetní tak mohou ušetřit čas a místo toho se soustředit na analytičtější úkoly a úkoly zaměřené na získávání důležitých dat. Díky digitalizaci účetnictví zkrátka maximálně vytěžíte odborníky a nedáváte jim úkoly, které zvládne software. 

Podívejte se na hlavní výhody digitalizace účetnictví v krátkém videu

2. Přesnost a škálovatelnost digitalizovaných účetních dat

Digitální účetnictví je spolehlivější než tradiční účetní postupy. Lidé jsou náchylní k tvorbě chyb, zatímco software poskytne přesné údaje mnohem důsledněji.

Další věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že většina začínajících firem začíná s manuálnímu účetními postupy. Což je vlastně v pořádku. Ale s růstem firem se potřeby mění a je třeba v průběhu času zavádět digitalizaci účetnictví kvůli udržitelnosti. Digitální účetní řešení nabízí lepší možnosti škálování podle potřeb firmy.


3. Zvýšená bezpečnost dat

Kybernetické útoky jsou stále častější, a proto by měla být bezpečnost dat nedílnou součástí každé firmy. Většina účetních řešení poskytuje vysokou úroveň zabezpečení, od omezení přístupu a šifrování až po pravidelné zálohování a cloudové úložiště. Díky digitalizaci účetnictví jsou tak data organizací chráněna a přitom stále k dispozici.  


4. Vzdálený přístup

Díky digitalizaci účetnictví mají účetní a další oprávněné osoby možnost přístupu odkudkoliv z různých zařízení. To zaručuje mnohem efektivnější způsob práce a je to výhodné zejména v případě selhání systému. Uživatelé se mohou jednoduše přihlásit z jiného počítače a pokračovat v práci. 

Digitalizaci účetnictví tak zaručuje například jednoduchý přístup pro externí účetní, které nemusíte ve firmě vyhrazovat místo. 


5. Analýza a poradenství v reálném čase

Většina řešení pro digitalizaci účetnictví poskytuje určitý druh analýz, což výrazně usnadňuje vytváření přehledů a zjišťování trendů. Velmi často jsou tato data poskytována v reálném čase, takže účetní mohou činit kvalifikovaná obchodní rozhodnutí ještě rychleji. Další obrovská výhoda digitalizace v účetnictví. 


6. Integrace a synchronizace

Integrace účetního programu s dalšími podnikovými nástroji znamená, že se mohou vzájemně aktualizovat v reálném čase nebo na vyžádání prostřednictvím automatické synchronizace dat. To výrazně snižuje množství manuální práce a zajišťuje, že data jsou na všech platformách vždy aktuální.

Digitalizace účetnictví a ERP systém

Kvalitní řešení pro digitalizaci účetnictví lze napojit na interní firemní systémy nebo DMS systémy. Celý systém pak pracuje efektivně a spolehlivě. Řešení DOCU-X si bezproblémově rozumí například se systémy Helios, Karat, QAD, IFS a dalšími.

Trendy a digitální transformace v účetnictví

Třemi hlavními trendy nejen v digitalizaci účetnictví jsou rozsáhlá digitální transformace, legislativa podporující digitalizaci a zvýšené povědomí o udržitelnosti.

Rozsáhlá digitální transformace

Odborníci napříč všemi odvětvími se potýkají s velkými změnami, z nichž mnohé jsou způsobeny nástupem nových technologií. Přechod k digitální transformaci byl nedávnými událostmi jen urychlen a účetní firmy nejsou výjimkou. 

Proto je digitalizace účetnictví v podstatě povinnost, aby si firmy udržely konkurenceschopnost. Přijetí digitální transformace je pro účetní firmy nutností. 


Legislativa podporující digitalizaci účetnictví

Evropská unie neustále prosazují digitální agendu, a to jak ve vládách, tak v podnicích. Digitalizace totiž znamená značnou úsporu v mnoha oblastech života a zjednodušení i těch nejsložitějších procesů. 


Digitalizace a zvýšení povědomí o udržitelnosti

Vzhledem k tomu, že problematika změny klimatu a životního prostředí získává ve veřejném prostoru stále větší význam, získává digitalizace v organizacích strategickou roli, protože přispívá k pozitivním vztahům s veřejností, reputaci značky a dlouhodobým ziskům.

Společnosti jsou v dnešní době stále více odpovědné nejen za své finance, ale i za udržitelnost svých činností. A to se týká i účetních firem. Účetní firmy, které jsou tradičně odvětvím s velkým podílem využívání papírových dokumentů, mají velkou příležitost digitalizovat mnoho manuálních procesů a posílit svůj profil udržitelnosti.

Přínosy digitalizace účetnictví v praxi

Digitalizace v účetnictví, to není pouze prázdný pojem. Firmy, které se pro digitalizaci účetnictví rozhodli, z ní dlouhodobě profitují. 

Účetní ve společnosti TATRA DEFENCE zpracují díky DOCU-X 2× více dokladů

V Tatra Defence se potýkali během zvýšení počtu dodavatelských faktur se zvýšením chybovosti při přepisu a k celkové neefektivitě procesů. Po zavedení DOCU-X došlo ihned k dvojnásobnému zrychlení faktur, které se stane ještě efektivnějším po doladění všech procesů.

PBW GROUP díky DOCU-X potřebuje v ekonomicko-administrativním úseku o 75 % méně zaměstnanců

Společnost PBW GROUP dlouhodobě řešila problém s nedostatkem spolehlivých zaměstnanců ve svém ekonomicko-administrativním úseku. Po implementaci DOCU-X byl problém vyřešen. K tomu firma získala řadu dalších benefitů. 

illustration-image
illustration-image

Domluvme si ukázku

Naplánujte si živou online ukázku v čase, který se vám nejvíce hodí.